«Енергозбереження та відновлювані джерела енергії є точкою росту української економіки, зайнятості, й наповнення місцевого бюджету» — Сергій Савчук

28 січня в Будинку Уряду відбулася прес-конференція на тему «Реформи енергоефективності. Факти та прогнози». На конференції виступив Голова державного агентства з енергоефективності та енергозбереження Сергій Савчук. Він розповів про кроки, які потрібно зробити з бізнесом, підприємцями та Урядом у напрямку енергоефективності, заміщенню газу. За такими напрямки: скорочення та заміщення споживання газу за рахунок розбудови ринку енергосервісу для впровадження термомодернізації будівель бюджетних установ. Відповідна нормативна база для цього: Закон «Про розвиток і здійснення енергомоніторингу», оскільки суспільство та домогосподарства мають знати, скільки енергетичних ресурсів вони споживають щодня. Сергій Савчук також відмітив, що наразі країни зменшила використання газу за 2 роки на 5,8 млрд м3, тобто 6 млрд м3 газу цього року не купували в «Газпрому». Окрім цього, використання газу за 2014 рік зменшилося на 10% (2,3 млрд м3), за 2015 рік — на 16%.

Цього вдалося досягти завдяки використанню інших ресурсів палива (пелети, тріска і т. д.). В 2014 році приватні інвестори, в основному, вклали кошти в будівництво котелень, які виробляють тепло на інших видах палива, загальний обсяг яких становить 452 МВт, а в 2015 році — 750 МВт. Для порівняння, блок Хмельницької електростанції має 1000 МВт. Крім цього, була розроблена і започаткована програма спільно з державними банками, яка дала можливість людям провести енергоефективні заходи (поставити лічильник, замінити вікно, утеплити оселю). На програму було освоєно коштів 1 млрд 300 млн грн, частина банківського співфінансування безпосередньо позичальників (домогосподарств), відшкодування з Держенергоефективності.

«Для закріплення результату ми повинні зосередитися на нормативно-правовій базі, енергоменеджменті для того, щоб в цю галузь заходив приватний інвестор і працював над зароблянням коштів за рахунок того, що вони дають продукти, які зменшують традиційні види енергетичних ресурсів. У 2016 році потрібно прийняти розроблений проект закону «Про обов’язковий комерційний облік тепла, гарячої та холодної води, інших комунальних послуг», також у відповідності до вимог — проект закону «Про енергетичну ефективність будівель». З приводу роботи сервісного ринку: ЕСКО-компанія буде повертати свої кошти за рахунок зменшення комунальних платежів. Для нормального функціонування потрібно стимулювати вкладання договорів, проведення різних заходів для інформування людей з користі економічності та енергоефективності програми Держенергоефективності. Уряд розробив проект «Про теплопостачання», який дає можливість органам місцевого самоврядування встановлювати відповідні тарифи, а також компенсацію для виробництва тепла з інших видів палива (стимулююче тарифоутворення)», — сказав Сергій Савчук.

За його словами, потрібно працювати і з вітчизняними інвесторами, і з закордонними. «Кожний з учасників ринку енергосервісу повинен знайти свою перемогу, тоді ми отримаємо розвиток економіки, зайнятості, логістики на місцях, наповнення місцевих бюджетів. Бар’єри при реалізації проектів ЕСКО повинні бути усунені», — зазначив він.

На завершення конференції було сказано про те, що Держенергоефективність рухається у правильному, динамічному напрямку, по зменшенню споживання енергетичних ресурсів. Про це свідчить статистика з використання газу й інших видів палива. «Енергозбереження та відновлювані джерела енергії є точкою росту української економіки, зайнятості, й наповнення місцевого бюджету», — завершив Сергій Савчук.

Олександр Гарачковський, журналіст

Схожі записи